Červen 2016

,,Manuál pro život"

21. června 2016 v 13:57
Nevím jak ti vaši rodiče, ale rodiče mého muže a mí rodiče se tváři tak, jako by znali manuál pro život. A samozřejmě nejen oni. Prakticky kdokoliv v mém okolí, komu je přes 50 let se tváří, jako by chodil na jakousi univerzitu života a znal manuál na něj. Neříkám, že lidé v tomto věku za sebou nemají dostatek zkušeností a že nemají právo se o ně podělit. Povím vám ale jedno. Lidská zkušenost je zkrátka nepřenosná a ať se ti dotyční snaží jakkoliv, tak nám svou zkušenost zkrátka nemohou jak se patří předat. Každý člověk si musí projít svým životem sám, ať se to druhým líbí či ne.

Abych řekla pravdu, je to unavující. Unavující stále a dokola poslouchat, jak je někomu tolik a tolik a už má své odžito a my dvaceti-třiceti letí nemáme o životě ani ponětí a nevíme o něm nic. Takže mi ten někdo chce říct, že mám držet pusu, šoupat nohama a čekat, až mi bude 50? A teprve poté mám právo mít vlastní názor a teprve tehdy můžu tvrdit, že mám něco za sebou? No co je todle za blbost! Znám spoustu mladých lidí, dokonce i dětí, kteří si během svého krátkého života prožili tolik, že se o tom leckterému dospělákovi ani nezdá!

Myslím si, že nikdo nemá právo soudit životy druhých a určovat, zda si v tom svém toho prožili dost či málo. Každý jsme jiný a zvládáme jinak těžké situace. Každopádně za mě manuál pro život neexistuje! Ať si každý žije svůj život tak, jak uzná za vhodné! Ať se předeším neplete do životů druhých a nechá je vklidu žít, stejně tak jako oni jeho. Žij a nechej žít je dokonalé moudrou, kterým se řídím já. Každý má svůj život a když by bylo na mě, tak si přeji, aby ho měl co nejšťastnější a nejspokojenější.