Září 2015

Anonymita....

20. září 2015 v 9:47 | Alexandr
Anonymita je pro hodně lidí velmi důležitá. A to například při vyplňování dotazníků. Např. u nás v práci máme možnost jednou za čas anonymně vyplnit dotazník týkající se spokojenosti s vedením či s pracovní pozicí, na které děláme. Valná většina lidí tento dotazník vyplní právě proto, že je anonymní a nemusí je za jejich odpovědi nikdo ,,trestat". To samé platí pro anonymní hodnocení kolegů. Také bezva věc. Můžete kohokoliv z kolegů ohodnotit, aniž by věděl, že ho hodnotíte právě vy. Toto je anonymita v podobě, v jaké ji znám já.

Můj názor na celou tuto věc je takový, že mi to přijde zbytečné. Já osobně se za své názory a postoje nestydím. Jakmile se mi na vedení něco nelíbí a přitom je zajímá, co konkrétně, nemám problém jim slušně do očí říci co. Nemyslím si, že by měli důvod mě za můj názor trestat, jelikož je to zajímá z nějakého důvodu. Chtějí nejspíš zlepšit kvalitu pracovního prostředí atd... Co já vím. Každopádně já osobně se nestydím dotazník podepsat. To samé vidím u hodnocení kolegů. Nevidím důvod, proč bych se pod dané hodnocení neměla podepisovat. Tak jako tak mám pocit, že člověk pozná, kdo to hodnocení psal. Pokud mám na kolegu špatný názor, přijde mi trapné ho jednou za půl roku nebo jak dlouho napsat do nějakého hodnocení. Pokud s ním mám problém, přijde mi milionkrát lepší, vyřešit ho s ním na živo a hned a né až za půl roce při nějaém anonymním dotazníku. Toť můj názor.

Neříkám, že anonymita je ve všech případech k ničemu. Např. vemte si týrané děti volající na linku důvěry o pomoc. Ti jsou jistě rádi, že jim někdo odpoví a to jako anonymum. Případů je jistě více. Za mě osobně se přikláním k upřímnosti a v případech, kde to jde anonymitu nechat někde stranou.